Anasayfa » Sağlık » Bebeklerde Sosyal Gelişim

Bebeklerde Sosyal Gelişim

Bebeklerimiz anne ve babaların hayattaki tek değerli hazineleridir. Bebekler doğdukları andan itibaren dünyaya açık hale gelirler. O andan itibaren bebekler için öğrenme süreci başlar. Zamanla hayatı öğrenmeye başlarlar. Bu süreç içerisinde özellikle anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.

Özellikle bebek doğduğu andan itibaren annesi onun herşeyidir. Anne bebeğin her türlü ihtiyacıyla ilgilenen kişidir. Bu süreç anne ile bebek arasında güçlü bağların kurulması için bir köprüdür. Bu süreç aynı zamanda bebeğin sosyalleşmesini sağlayan bir süreçtir. Bebek bu süreç boyunca annesini model alarak öğrenir. Yemek yemeyi, arkadaşlarıyla oyun kurmayı, insanlarla ilişkileri, nezaket kuralları, toplu yaşama kuralları, ev ve aile yaşamı, güvenlik aklınıza gelecek herşey bu süreçte öğrenir.

Bebekler

Bebeğin bu süreç içindeki sosyalleşmesi ileriki hayatında nasıl bir kişi olacağının  göstergesidir. Bu nedenle bu sürecin özellikle anneler tarafından bilinmelidir. Bebeğinizin saygın bir kişilikte olması ya da suç işleyen biri olması bu süreç içinde öğrendikleriyle yakından ilgilidir.

Bebeğin ayrı birey olarak görülmeden horlanması, sürekli dışlanması, dövülmesi sorunlu bireylerin yetişmesine neden olmaktadır. Bunun aksine kendisine değer verilen, ihtiyaçları giderilen, sevilen, desteklenen bebekler toplumda saygınlık kazanmış kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu dönemde en büyük görevler anne ve babaya düşmektedir. Bebeği  eğitime hazırlamak, başarılı olacağı alanlarda onu yönlendirmek, fikirlerine değer vermek onun yetişmesi hususunda önemlidir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git