Anasayfa » Spor » Basketbol Boy Uzatır Mı?

Basketbol Boy Uzatır Mı?

Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için en ideal sporlardan birisi olan basketbol, boy uzatması yönüyle de aileler tarafından en çok tercih edilen sporların başında gelmektedir. Çocukların kas gelişimini destekleyen basketbol ile en çok merak edilen sorulardan biri de, gerçekten boy uzatıp uzatmadığıdır. Peki, gerçekten de basketbol boy uzatır mı? Boy uzunluğu, her şeyden önce genetik faktörlerle doğrudan ilişkilidir. Ancak genetik faktörlere ek olarak, doğru müdahalelerle boyun uzaması da kaçınılmaz. Uzun bir boya sahip olmanın ilk şartı, sağlıklı bir vücut. Bu da direk olarak sağlıklı beslenme ile doğrudan alakalıdır.

Protein ağırlıklı beslenmek ve kas gelişimini güçlendiren Süt ürünleri grubunu tüketmek, hem sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı hem de boyunuzun uzamasını sağlar. Sağlıklı bir vücut için de sporun en temel koşul olduğunu düşünürsek, basketbol sağlıklı bir vücuda sahip olmak için de oldukça yararlıdır. Boyun uzaması, kemiklerin ucunda bulunan plaklarla sağlanır. Bu nedenle ağır sporlarla ilgilenen sporcular, aşırı yük altına girdiklerinden, bu plakları strese sokarlar ve boylarının uzaması zorlaşır.

Basketbol Boy Uzatır Mı

Gelelim boyun uzamasını sağlayan diğer bir faktöre, açma germe hareketlerine. Tahmin edeceğiniz üzere basket oynarken, sayı kazanmak için el sürekli yukarıdadır ve oyuncular top sektirerek ve saha içinde koşarak sürekli hareket etmiş ve esnemiş olurlar. Böylece boyları da uzamış olur. Basketbolun yanı sıra, voleybol ve yüzme gibi sporlar da boyun uzamasına yardımcı olurlar.

Etiketler:
Benzer konular

Yorumlar (2)

 • Ada

  Gerçektende basketbol boy uzatır Nerdenmi biliyorum bir arkadaşım var Her gün Pınar süt içmiş ve içtikten 1 saat sonra günde 2 saat olmak üzere hergün basketbol oynamıştır boyu 1.53 tü şimdi ise 1.68 falan düşünün 1 ayda 9 cm <3

  Cevapla
  • hasan

   Bir ayda 9 cm boy uzatmak mümkün olsaydı, herkes 3 metre olurdu. bunlar uydurma bilgiler, yukarıda zaten konu yeterince iyi anlatılmış. Boy genetiğe bağlıdır, ama spor yapmak boyun uzamasına katkı sağlar, tabii ne sporu yaptığınıza da bağlı, halter çalışırsanız boyunuz kısa kalır, yüzme,basketbol, esneme ve germe hareketleri, sıçrama hareketleri yapılan sporlar boyun uzamasına yardımcı olur ama sizin genetiğinizin müsaade ettiği kadar uzarsınız ancak. Süt ve proteinli gıdalar, balık v.s. şüphesiz faydalıdır.

   Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git