Anasayfa » Sağlık » Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Baş ağrısı nedenleri olarak bilinen pek çok neden bulunmaktadır. Baş ağrısını tetikleyen ilk belirtiler arasında yorgunluk ve stres vardır. Yoğun tempo, hayatımızın bir parçasıdır ve hep bir şeylere yetişmeye çalışırız. Bu da yorgunluğun beyinsel sinyallerini vermeye başlar.  Baş ağrısı vücudun verdiği yorgunluk sinyallerinin bir başlangıç olarak görülmelidir. Ruhsal ve fiziksel yorgunluklar başlıca tetikleyici olarak önemli rol oynarlar. Basit baş ağrıları günlük stres, yorgunluk, üzüntü, havaların durumu, uykusuzluk, göz yorgunluğu gibi sebeplerden kaynaklanır. Bunların tedavisi bitkisel yollarla da yapılabilmektedir. En sık görülen baş ağrılarında ilk sırada yer alan migrendir. Bunu takip eden tansiyon ve kandaki oksijen miktarının azalması olarak değerlendirilir. Her tip baş ağrısı için uygun tedavi yöntemleri vardır. Basit baş ağrılarında dinlenmek en doğru tedavi yöntemdir. Yüksek sese karşı duyarlılık gösteren fonksiyonlar, dinlenmeye ihtiyaç duyarak sessizlik isterler. En etkili seçimlerden biridir. Baş ağrısına iyi geldiği bilinen kekik yağı ile başınızı hafifçe ovalayıp, sessizliği dinleyerek uyku moduna geçmelisiniz.

Baş Ağrısı

Gerilimli ortamlar ağrıları direk olarak etkileyerek dayanılmaz hal almasını sağlayabilirler.İş hayatının yoğun temposu, çalışma koşulları, yeme içme dahil tetiklemektedir. Özellikle migren gibi sebebi belli olamayan ağrıları dışa vuran en önemli etken bunlardan biridir. Stres, yeme içme düzensizliği, yorgunluk ve direk olarak güneşe veya rüzgara maruz kalma gibi tetikleyicilerdir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıktan sonra mutlaka yatıp dinlemelisiniz. Bilinen en iyi tedavi yöntemi budur. Aç kalmamaya özen göstermek de migren ağrılarının çıkmasına engel olacaklardır. Gözlerin fazla yorulması da ağrıların belirli noktalara ulaşmasını sağlarlar. özellikle bilgisayar başında fazla vakit geçirenler bunu çok daha iyi anlayacaklardır. Yorulan beyin ve gözler, ağrıların belli noktalardan çıkarak kendini gösterdiğini hissedeceklerdir. Başınız ağrıdığı zaman elinizle yapacağınız bir kaç dokunuşla, ağrıların sinyal verdiği bölgelere etki edebilirsiniz. Hatta sıkıca bağlayıp dinlenmekte, sinir uçlarına müthiş etki edecektir.

Baş ağrısı müzminleştikten sonra ilaçlarla tedavi gerektirebilir. Deniz havası yüksek miktarda iyot içerdiği için, deniz bölgelerinde yaşayanlar bu konuda oldukça şanslı durumdalar. Çok yorgun olduğunuzu hissettiğiniz zaman, baş ağrısı sinyallerini vermeye başlayacaktır. Temiz hava mutlaka işe yarayan destekleyici grubun içindedir. Yavaş bir temiz hava yürüyüşü kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ilık bir duş kan dolaşımını sağlayarak stres, yorgunluk ve baş ağrılarının tedavi süreçlerinde sık sık uygulanır. Saç diplerindeki sinirler uyarılarak baş ağrısı yok olmaya maruz kalacaktır. Ayrıca yeşil çayın içinde bulunan karışımlar stresi azaltacağı için günde 1 fincan içilmesi tavsiye edilir. Baş ağrısından uyuyamamaktan dolayı şikayetiniz varsa, yatmadan önce 1 fincan kekik suyu kaynatıp ılık ılık içebilirsiniz. Vücudu ve günün yorgunluğunu atma konusunda papatya çayının desteğini almayı unutmayalım. Rahat bir uyku verecek, vücudu ertesi güne hazırlayacak ve var olan baş ağrısını oldukça hafifletecektir. Baş ağrısının önlemleri alınabilir ölçüdedir. Sadece sinyallere kulak vermek yeterli olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git