Anasayfa » Sağlık » Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı oldukça sık rastlanılan, pek çok kişide yaşanabilen deri hastalığıdır. Ayakların enfeksiyon sebebi yüzünden yaşadığı sıkıntılar, mantar oluşumunu getirir. Ayak mantarları nemli ve ıslak ortamları severler. Burada türeyip enfeksiyona sebep olurlar. Ayak parmak aralarının nemli, ıslak kalması ayak mantarı oluşumuna davetiye çıkarırlar. Her mantar enfeksiyonu farklı görüşebilir ve herkeste aynı şekilde oluşmayabilir. Ayak mantarı bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Çok çabuk ürerler ve hemen bulaşırlar. Mantar çok sıkı ve ayağı rahatsız eden ayakkabıları sevmez. Mantar enfeksiyonunda sürekli kaşınma hissi ve koku oluşum gösterir. Ayak mantarı tedavisi için kişisel bakıma ihtiyaç duyulacağı gibi, bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir. Mantar sporları özellikle ortak kullanılan yüzeylerden çok çabuk geçecektir. İnsanların bir çoğu hayatında bir kere ayak mantarı rahatsızlığı yaşayabilirler. Mantara sebebiyet veren oluşumlara herkes maruz kalabilir. Özellikle ayaklarınızı banyodan sonra mutlaka kurulayınız. Parmak aralıkları başta olmak üzere kurulama işlemi düzgün şekilde uygulanmalıdır. Mantarların hepsi oldukça kaşıntılı olduğu için, deri yüzeylerinde çatlama meydana gelir. Fakat önlemi alınmazsa, daha ciddi sorunları da beraberinde getirir. Ahmet Maranki tarafından önerilen ayak mantarı tedavisini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Öncelikle 8 diş sarımsağı tuzla havanda ezelim. Boş bir kavanozun içine ezilmiş olan sarımsakları koyalım. Karışımın içine çok az alkol damlatalım. Karışımı iyice çalkalayalım ve 4 saat bekletelim. 4 saatin sonunda şişenin dibinde biriken sıvıyı başka bir kabın içine aktaralım. Gece uyumadan önce ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayın. Sonrasında iyice kurulayın. Pamukları ayak parmaklarınızın arasına girebilecek seviyede koparalım ve karışımın içine batıralım. Pamukları sırasıyla karışıma batırdıktan sonra, parmak aralarına yerleştirelim. 1 saat bekledikten sonra aynı şekilde sabun ve ılık suyla yıkayıp kurulayalım. Bu kürü 15 gün boyunca akşamları uygulayın. Doğal antibiyotik olan sarımsağın özünden faydalanarak, ayak mantarlarınızdan arınacaksınız. Ayak mantarına tedavi etkisi yapabilecek çay ağacı yağından da faydalanabilirsiniz. Ayaklarınızın rahat edebileceği bir kabın içine yeterli miktarda su koyun. İçine 40 damla çay ağacı yağı ekleyin. Ilık olan suyun içinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin ve havlu yardımıyla iyice kurulayın. Özellikle parmak aralarından kesinlikle ıslak bölge kalmamalıdır. Ayak mantarı ıslak ve nemli bölgeleri çok sevdiği için, üremesi hızlanır.

Ayak Mantarı

Zeytin yaprağı ekstresi de ayak mantarı tedavisinde kullanabileceğiniz şifalıklar arasındadır. Zeytin ağacı bakterilerden korunmak için kendi antibiyotiğini üreten bir ağaçtır. Oldukça şifalı olan zeytin yaprağı ekstresi ayak mantarında oluşan bakterilerin üremesini durduracaktır. Ayaklarınızı zeytin ağacı ekstresi ile ovup mikropların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayak mantarı tedavisi için uzmanların sunduğu çözüm önerileri oldukça fazladır. Yine ılık suyun içine 3 damla sardunya yağı, 3 damla çay ağacı yağı ve iki damla kekik yağı damlatarak ayak banyonuza başlayabilirsiniz. Ayakları rahatlatacak olan bu karışımlar, mantar oluşumu da durmuş olacaktır. 15 dakika beklettikten sonra ayaklarınızı yıkayıp iyice kurulamalısınız. Bir tutam çörek otunu bir kabın içine koyarak toz haline getirelim. İçine yeterli miktarda elma sirkesi ekleyerek karıştıralım. Bir parça pamuk yardımıyla ayak mantarlarınıza iyice sürün. Mantarlı yerlere sürdükten yarım saat sonra yıkayabilirsiniz. Sarı kantaron yağı da ayak mantarlarına iyi gelen şifalıklar arasındadır. Bitkisel yağın mikrop öldürücü etkisi bilinmektedir. Sarı kantaron otu yağını mantarlı olan bölgelere sürmelisiniz. 1 saat kadar beklettikten sonra aynı şekilde yıkayıp iyice kurulamalısınız. Mantarlar önlemi alınmazsa, ciddi hastalıkları beraberinde getiren parazit rahatsızlıklardan biridir. Oldukça dayanıklı olan mantarlar, uzun süre yaşayabildikleri gibi, bulaşıcı etkisiyle de pek çok kişiye yayılabilirler. Bitkisel desteklerle önlemini almalı, mantar üremesini durdurabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git