Anasayfa » Sağlık » Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme için günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Terleme, fizyolojik olarak vücut ısısının regülasyonu, deri nem ve pH’sının düzenlenmesi için mutlaka gereklidir. Ancak aşırı derecede terleme, günlük yaşamda bu sorundan muzdarip kişiler için oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Tıp dilinde “Hiperhidrozis” olarak adlandırdığımız bu rahatsızlık, hem erkek hem de kadın popülasyonda oldukça yaygın olmakla birlikte günlük yaşam kalitemizi etkiler. En sık koltuk altı bölgesinde olmak üzere avuç içi, ayak tabanı ve genital kıvrım bölgelerinde terleme görülebilir. Aşırı terleme şikayeti olan kişilerde eller yani avuç içleri, o kişinin diğer insanlarla el sıkışmasını, objelere dokunmasını, yazı yazmasını hatta araba kullanmasını engelleyecek derecede ciddi olabilir.

Aşırı Terleme

Aşırı terlemenin sebebi alkol de olabilir. Aşırı terleme sebepleri arasında en sık gördüğümüz genetik yatkınlıktır. Bazen aşırı terleme farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Hipertiroidi, menopoz, efor, egzersiz, sıcak ortam, stres, utanma duygusu, aşırı şişmanlık, birtakım ilaçlar, alkol, uyuşturucu maddeler, kahve, çay, bazı baharatlı ve acı gıdalar terlemenin arttığı durumlardır. Aşırı terleme tedavisinde öncelikle altta yatan rahatsızlık varsa bu hastalık tedavi edilmelidir. Bu sebepler ekarte ediliyor ve kişinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanıyorsa terleme tedavisi kaçınılmaz olur.

Hangi yöntem terleme tedavisinde daha etkili?

Topikal yani terleyen bölgeye uygulanan ilaçlar, terlemeyi azaltan haplar, iyontoforezis, koltuk altı terleyen bölgenin cerrahi olarak çıkarılması ve koltuk altı terleme sinirlerinin kesilmesi gibi birçok yöntem mevcut olmakla birlikte en ağrısız ve etkili yöntem botokstur. Estetik amaçlı dünyada en fazla kullanılan yöntem olan botoks, artık terleme tedavisinde de etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde uygulanan tedavi yöntemi botokstur.

Tedavi, terleme bölgesine çok ince iğnelerle lokal anesteziyle uygulanır. Etkisi, uygulamadan 1 hafta sonra görülür. Tedavide etkili bir yöntem olan botoks 9 ila 12 ay süresince etkilidir. Yılda bir kez tekrarlama gerekliliği dışında aşırı terlemenin tedavisinde hali hazır yöntemlere göre kesin çözümdür.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git