Anasayfa » Otomobil » Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufu günümüz petrol ve benzin fiyatlarına bakılırsa en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Üst üste yapılan zamlardan dolayı da otomobil kullanıcıları tasarruf konusunda bilgi arayışı içerisine girmişlerdir. Yakıt tüketimini azaltabilmek adına sürüş esnasında yapılacak bazı teknikler olduğu gibi sürüş dışında da yöntemler mevcuttur. Vites değiştirme yöntemleri sayesinde yakıt tasarrufu maksimum düzeye çıkarılabildiği gibi yanlış kullanımlarda ekstra yakıt tüketimi de sağlanmaktadır.

Mantık olarak ülkemizde insanlar ne kadar az gaza basarsak o kadar fazla yakıt tasarrufu yapacağını düşünseler de bazı durumlarda bu tekniğin doğruluk payı bulunmamaktadır. Büyük vitesler ile küçük devirde aracın kullanımı yakıt tüketiminin azalmasına büyük katkı sağlamaktadır. Yüksek devirde araç kullanımı motorun performansını arttırmaya yönelik bir hareket olarak algılandığı için yakıt tüketimi de bir o kadar fazla olmaktadır.

Modern ve yeni araçlarda bulunan yol bilgisayarları sayesinde yakıt tasarrufu için yaptığınız sürüş davranışlarından ne oranda tasarruf edebildiğinizi de bilebilirsiniz. Bazı araçların donanım bakımından gaz ayarları da dijital ortamlarda ayarlanabilmesi yakıt tasarrufu için yapılması gereken işlemlerin başındadır. Araçlara özel olarak yüklenen bir yazılım sayesinde minimum oranda yakıt tüketimi ile aynı performansı sağlayabileceğiniz teknik destekleri de deneyebilirsiniz.

Araçta Yakıt Tasarrufu

Piyasada bulunan bazı ürünler ile de yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır. Bu tarz ürünler genellikle motorun ömrünü kısalttığı yönünde bir söylenti olduğu için kullanıcılar denemekten çekinirler. Yakıt tasarrufu için son yöntemimiz ise fırsat sitelerinin takibinde olmaktadır. Fırsat siteleri zamanla size benzin fiyatlarında uygun fırsatlar sunarak bunlardan yararlanmanızı sağlamaktadır. Bu tarz fırsatlar oluşturabilecek Moneykart v.b kartlar da ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git