Anasayfa » Sağlık » Antibiyotik Zararları

Antibiyotik Zararları

Birçoğumuzun mucize olarak gördüğü antibiyotikler, gereksiz ve yanlış kullanıldıklarında sağlığınızı ve vücudunuzu tehdit ediyor. Üstelik antibiyotiklerin vücuttan atılma süreleri de oldukça fazla. Bakterilerin yol açtıkları hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan antibiyotik ilaçlar, birçok farklı türe ayrılmaktadır. Genel olarak bahsedecek olursak, bir tane tabletin vücuttan atılması aylar, hatta yıllar sürebilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanırken, mutlaka doktora danışmanız gerektiğini ve gereksiz, bilinçsiz bir yere bu tabletleri kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Antibiyotiklerin ilki penisilindir. Ayrıca antibiyotikler, aynı zamanda kullanımı en fazla ihmal edilen ilaçların da başında gelmektedir. Hem dünyada, hem de Türkiye’de, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kullanılan bu tabletler, ülkemizde eczanelerden reçetesiz olarak alınmaktadır. Oysa Avrupa’nın birçok ülkesinde antibiyotiklerin reçetesiz olarak satın alınması yasaktır. Peki, mucize olarak gördüğümüz, aynı zamanda da birçok zararından bahsettiğimiz antibiyotiklerin ne gibi zararları vardır? İçki ile birlikte kullanıldığında ne gibi durumlara yol açmaktadır? Tüm bu soruların cevabını sitemizde bulabilirsiniz.

Antibiyotik

Öncelikle, antibiyotik kullandığınızda, kesinlikle alkol almamanız gerektiğini unutmayın. Birçok bünyede farklı etkileri görülebileceği gibi, geceyi hastanede geçirmenize neden olabilir. Antibiyotikler, gereğinden fazla ve sık aralıklarla kullanıldığında, vücut tarafından bağışıklık kazanır ve bu sefer hiçbir etkisini görmemeye başlarsınız. Bu nedenle, her ağrıda, her hastalıkta ve kesinlikle doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanmamalısınız. Ayrıca bu tabletler, virüslerin değil, bakterilerin neden oldukları hastalıkların tedavisinde kullanılır. O nedenle grip, nezle gibi hastalıklarda antibiyotik kullanımı bir işe yaramayacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git