Anasayfa » Sağlık » Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün bebekler için çok önemli bir gereksinin olduğunu herkes bilir. Bebeğin doğum anından itibaren ihtiyacı olan tüm besin ve vitamini anne sütünden kazandığı kanıtlanmıştır. İlk 6 ay tüm besin öğelerini tek başına bebeğe temin etmektedir. Anne sütü bebeği hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İleriki yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıklarına karşı korucu önlem alır. Bunun yanında anne ve bebeğin maneviyatlarının güçlenmesini, birbirlerine tam anlamıyla bağlanmalarını sağlar. Anne ve bebek arasında kimsenin göremediği güçlü bir iletişim bağı kurulur. Anne sütü demir, çinko ve sağlıklı mineralleri bebeğe direk olarak verir. Anne sütü zahmetsiz olarak bebeğe verilir. Bebeğin ilk aşısı olduğu söylenir ve kanıtlanmıştır. Anne sütüyle beslenen bebek D vitamini ve suyun dışında herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç hissetmeyecektir. Bebeğin sağlıklı büyüyüp doğru gelişme gösterebilmesi için anne sütü yeterli olacaktır. Özellikle doğumdan sonra ilk 6 ay çok önemli bir süreçtir. Bebeğin ilk sütü almaya alışması, sütün de devamını fazlasıyla getirecektir. Bebek büyürken bir çok hastalığa karşı tepkisini verecektir. Kolay hasta olmayacak, dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı önlemini almış olacaktır. Bebeğin beden ve ruh sağlığının düzenli olabilmesi için, anneyle iletişimi doğru kurabilmek için anne sütünden mutlaka faydalanması gerekiyor.

Emzirme işinin doğumdan hemen sonra yapılması doğru olacaktır. Her bebeğin doğduğu andan itibaren anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebekler için en doğal ve sade besin kaynağıdır. Her canlı doğduğu andan itibaren anne sütüne içgüdüsel olarak ihtiyaç duyar. Doğanın değişmez kanunlardan ve değerlerinden biridir. Bebeklerin zeka oluşumunun tamamlanmasını sağlayarak, ileriye dönük olarak yapılanmasını sağlar. Anne sütü enfeksiyona bağlı oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bebekleri korur. Bebeklerde çok görülen ishal oluşumların olma olasılığını düşürür. Solunum yolu, astım ve diğer alerjik rahatsızlıklarına karşı vücutlarını korumaya alır. Emzirmek bebekleri olduğu kadar anneleri de bir çok hastalıktan koruyacaktır. Meme kanseri, rahim kanseri emziren annelerde daha az görülmektedir. Türkiye ve Dünya’ da yapılan araştırmalar emziren annelerin emzirmeyenlere göre bu riski daha az taşıdığı görülmüştür. Anne sütüyle beslenen kız çocuklarını da ileriki yıllarda bu çeşit hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Anne sütü her zaman temizdir ve tazedir.

Anne Sütü

Bebeklerin doğdukları ilk anda ağız adı verilen anne sütü bebeği dış hastalıklara karşı koruyan en önemli koruyucudur. Anne sütü hormon içermediği için tamamen doğaldır ve hiçbir katkı maddesi içermez. Ayrıca bebeklerin çene gelişimleri için oldukça uygundur. Çünkü bebeklerin memeyi kavrayabilmesi ve içgüdüsel olarak sütü emmesi çene kaslarını kuvvetlendirecektir. Sağlıklı bir birey yetiştirmek, bebeğinizin dış etkenlerden karşı korunabilmesi adına mutlaka anne sütünden faydalanması gerekiyor. Anne sütü her bebek için çok önemlidir ve özeldir. Bebeğin ilk anlardan itibaren sütü alması gerekiyor. Kavraması için bazı zamanlarda ciddi çabalar sarf edilse de, sonucu başarılı olmalıdır. İlk saatlerden itibaren annenin istekle ve ısrarla bebeğe sütünü vermesi gerekir. Aksi taktirde bebek alışmakta güçlük çekerek, memeyi kavrayamaz. Emzirmek için bebeği ve memeyi doğru kavramak, bebeğin uygun pozisyonda bulunması sağlanmalıdır. Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Anne sütüyle kavuşan bebek, bedenen ve ruhsal açıdan kendini oldukça güvende hissederek hastalıklarla daha kolay mücadele edebilecektir. Gülerek, sevilerek ve hissederek büyüyen bebek her zaman verimli ve sağlıklıdır. Doğru iletişim doğum anında başlıyor. Bebek ve annenin göz göze gelmesi, annenin kendinden bebeğe süt vermesi, olağanüstüdür. Bebeğin vücut sistemini dengede tutan mucizevi buluşmanın tek gerçeği anne sütüdür.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git