Anasayfa » Sağlık » Anne Sütü Arttırma

Anne Sütü Arttırma

BEBEĞİNİZİ BESLEMEK İÇİN SÜTÜNÜZ MÜ YETERSİZ?

Peki, anne sütünü arttıran gıdalar nelerdir?

Hamilesiniz ve bebeğiniz doğduğu zaman sütünüzün ona yetmeyeceğini düşünüyorsunuz. Sütünüz ile bebeğinizi tam olarak besleyebilmek için doğumdan önce bazı noktalara özen göstermelisiniz. Örneğin gebelik döneminde ayva tüketen anne adaylarında doğumdan sonra ilk sütün daha çabuk ve daha çok geldiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ancak ayva bir kış meyvesi olduğu için kışın hamile kalan anne adayları daha şanslıdır.

Üzüm: üzüm hemen hemen herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Üzümün yararları da sayılamayacak kadar fazladır. Üzüm güçlü bir antioksidandır ve kansere karşı da koruyucu bir özelliği vardır. Böbrekleri çalıştırır, hazmı kolaylaştırır ve sinirleri yatıştırıcı etkisi ye sahiptir. Üzümün bir diğer önemli faydası da anne sütünü artırıcı bir özelliğe sahip olmasıdır.

Anne Sütü Arttırma

Marul: marul anne sütünü artırıcı gıdaların arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminler, su, sodyum, çinko ve iyot nedeni ile süt salgısını sağlayan hormonların salgısını artırır. Sütünün azlığından şikayetçi olan ve bebeğine yetmediğini düşünen annelerin bolca marul tüketmesi gerekir.

Dut: dut anne sütünü artıran gıdalar arasında yer almaktadır. Ve oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Dutun içinde barındırdığı birçok vitamin nedeni ile anne sütünü artırdığı birçok araştırmalara göre kanıtlanmıştır.

Ayrıca sütünün az geldiğinden şikayetçi olan anneler gün içinde 3 – 4 fincan ısırgan ya da rezene çayı içebilir. Bu dönemde süt üretimi için bol su tüketmeye de özen gösterilmelidir. 

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git