Anasayfa » Otomobil » Akıllı Park Sistemi Nedir?

Akıllı Park Sistemi Nedir?

Gelişen teknolojilerin yansıtıldığı sektörlerin başında hiç kuşkusuz ki otomobil sektörü gelmektedir. Özellikle sürücülerin sürüş keyifini yükseltmek için geliştirilen teknolojiler sürüşün kolaylaşmasını sağlamaktadır. Bu teknolojilerden biri de yeni araçlarda sıkça karşılaştığımız akıllı park sistemi olarak belirtilen otomatik park etme özelliğidir. İnsanların en çok zorlandığı durumlardan biri olan paralel park esnasında tek tuş ile devreye giren sistemin büyük avantajları bulunmaktadır. Sürücülerin bu sistem sayesinde direksiyon çevirme ve park hesaplamasından kurtararak sadece gaz ve fren ayarlarını yaparak park etmesini sağlamaktadır.

Akıllı park sistemi hasarsız bir şekilde park etme imkanı sunmaktadır. Yapılan kazaların %23’lük bir oranı park etme esnasında gerçekleştiği için teknoloji uzmanları bu konuda bir yardımcı üreterek otomobillere donanım olarak eklemişlerdir. Sistemin sağladığı bir avantaj ise daha az yakıt tüketerek park etmenize olanak sağlamaktadır. Sistem ön tarafa entegre edilmiş sağ ve sol olmak üzere iki sensör aracılığı ile park manevralarını ve park edilecek bölümün boyutunun aracınız için uygunluğunu kontrol etmektedir.

Akıllı Park Sistemi

Sürücünün akıllı park sistemi ile park etmesi için öncelikle aktif hale getiriyor ardından sistem otomatik olarak size uygun olan park yerini tespit ettikten sonra tarayıcıları ile tespit ediyor. Yol bilgisayarı vasıtası ile bulunan park yeri sürücünün de onayını aldıktan sonra park etme işlemi başlar.

Ardından akıllı park sistemi tarafından verilen yönlendirmeler sonucunda sürücü gaz ve fren ayarlamasını yaparak rahat bir şekilde park etme işlemini gerçekleştirir. Park etme esnasında direksiyon kontrolü tamamen bu sistemde olmaktadır. Akıllı park sistemi park yerine göre 1 ve 4 manevra ile park etmenize imkan tanır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git