Anasayfa » Otomobil » Ağır Vasıta Ehliyeti Nasıl Alınır

Ağır Vasıta Ehliyeti Nasıl Alınır

Ağır vasıta sınıfına giren araçları sürebilmeniz için gereken ehliyet sınıflarının nasıl alabileceğini bu makalemizde bulabilirsiniz.

C SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

Kamyonlar için sürücü belgesi, C sınıfı ehliyet olarak adlandırılır. Bu ehliyet başvurusunda bulunmak ve almak için gerekli şartlar; En az 22 yaşında olmak, sağlık şartlarının uygun olması, en az ortaokul mezunu olmak, herhangi bir suçtan hüküm giymemek gerekmektedir.

C sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, B sınıfı ehliyetle kullanılan araçları (minibüs, otomobil ve kamyonetler), ve F sürücü belgesine sahip kişilerin kullandığı traktörleri de sürme yetkisine sahip olur. Bu ehliyete sahip olanlar, 3500 kilonun üzerindeki 2 ya da 3 dingilli araçları kullanabilir.

D SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

D sınfı ehliyet sahibi olanlar, çekici, tır gibi araçlar kullanabilir. C sınıfı ehliyeti için gerekli olan tüm şartlar, bu ehliyet türü için de geçerlidir.

D  sınıfı ehliyeti olanlar, B ve C sürücü belgesine sahip olanların sürdüğü tüm araçları sürme yetkisine sahiptir. D sınıfı tır sürücü belgesi olanlar, yarı ya da tam römork takılmış araçları da sürebilmektedir.

Ağır Vasıta Ehliyeti Nasıl Alınır

E SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

E sınıfı sürücü belgesi olanlar, otobüs kullanma yetkisine sahiptir. Bu sürücü belgesi başvuruları için C ve D ehliyetine başvururken gerekli olan şartları taşımak gerekmektedir.

Bu sürücü belgesine sahip olanlar, otobüsün yanı sıra B ve C sürücü belgesine sahip kişilerin kullandığı araçları da kullanma yetkisine sahiptir.  27 Nisan 1997’den önce E sınıfı ehliyet alan kişiler D sürücü belgesine sahip olan kişilerin kullandığı tırları da kullanabilirken, günümüzde  E sınıfı sürücüleri tır kullanma yetkisine sahip değildir.

G SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

G sınıfı sürücü belgesi olan kişiler, iş makinaları kullanabilirler. Başvuru için C, D ve E sınıfı sürücü başvurularında yer alan teknik şartları taşımak zorundadırlar.

Bu sürücü ehliyetine sahip kişiler, tüm iş makinalarını kullanamaz. Sadece operatörlük belgesi aldığı iş makinasını kullanabilir. Sürücü kursu başvurusu yapmış kişiler, hangi iş makinasını kullanacaksa ona göre eğitim alırlar. Her iş makinasının farklı eğitim programı ve sınavı vardır. Kullandığı iş makinası ehliyetine işletmek isteyen kişiler, Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, kullandığı operatörü ehliyetine işletebilir. Tüm iş makinaları ile ilgili operatörlük belgelerini alarak, ehliyetinize işletmeniz mümkündür.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git