Anasayfa » Kim Kimdir » Agatha Christie Kimdir

Agatha Christie Kimdir

15 Eylül 1890-12 Ocak 1976 yılları arasında yaşamış olan Agatha Christie dünya çapında tanınmış bir polisiye roman yazarıdır. 50 yıldan fazla bir süre boyunca yazarlık yapan Christie’nin roman ve hikayelerden oluşan 79 adet eseri Kur’an ve İncil ile Shakespeare kitaplarından sonra en çok satan yazılı ürünler olmuştur. Mary Westmacott takma adını kullanarak aşk romanları da yazan Agatha Christie asıl şöhretini yazdığı dedektif romanları ve West End tiyatrolarında sergilenen oyunlarıyla yapmıştır. Yarattığı Hercule Poirot isimli dedektif dünyaca tanınmaktadır.

Babasının kendisi küçük yaştayken ölmesinden sonra annesinin evde eğittiği Christie öyküler yazmaya da küçük yaşta başlamıştır. 1914 yılında bir albay pilotla evlenen yazar öyküler ve romanlar okumayı her zaman çok sevmiş ve okuduğu polisiye öykülerden daha iyilerini yazabileceğine inanarak ilk Hercule Poirot romanı olan ‘Styles’daki Esrarengiz Olay’ adlı eserini yazmıştır. Romanları büyük bir edebi değer taşımasa da sürükleyici olduğu ve insanlara hoş vakit geçirttiği için büyük bir okuyucu kitlesi tarafından beğenilmiştir. Agatha Christie 1926 yılında Londra’da ortadan kaybolmuş, bütün çabalara rağmen bulunamamış ve 11 gün sonra İstanbul’da ortaya çıkmıştır. Bu süreç halen üzerinden spekülasyonlar yapılan esrarengiz bir süreçtir. 1928’de ilk eşinden boşanan yazar ikinci evliliğini Max Mallowan’le yapmış ve bundan sonra değişik ülkeleri gezip görme fırsatına kavuşmuştur. Bu da 1930’larda yazdığı romanların çok zaman uluslar arası mekanlarda geçmesine yol açmıştır.

Agatha Christie

Agatha Christie dedektif Poirot dışında bir de amatör bir dedektif tipi yaratmış ve Miss Marple adlı bu sevimli yaşlı kız karakteri de çok popüler olmuştur. On Küçük Zenci adlı romanı dedektif romanlarının klasikleri arasında sayılan yazarın diğer bazı romanları Roger Ackroyd Cinayeti, Nil’de Ölüm, Beş Küçük Domuz, Briç Masasında Cinayet, Fare Kapanı, Doğu Ekspresi’nde Cinayet, Çarpık Evdeki Cesetler, Ve Perde İndi, Şahidin Gözleri, Kırık Ayna, Noelde Cinayet, Üçüncü Kız, Ölüm Büyüsü, Cinayetler Oteli, Elmayı Yılan Isırdı, Cinayet Alfabesi ve Köşkteki Esrar adlı eserleridir.

Christie, olayları ‘küçük gri hücreler’ olarak adlandırdığı beyniyle çözen Hercule Poirot’ya cinayetleri çözmesi sırasında eşlik eden başka karakterler de yaratmıştır. Bunlar dedektifin sekreteri Miss Lemon, yakın arkadaşı Yüzbaşı Hastings ve yine arkadaşı olan Başmüfettiş Japp karakterleridir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git