Anasayfa » Kim Kimdir » Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler Kimdir?

Çağımızın kötülük sembolü Adolf Hitler kimdir? Adolf Hitler 20 Nisan 1889 doğumlu Avusturya asıllı devlet adamı, diktatör ve politikacıdır. 1933′den 1934 yılındaki intiharına kadar Almanya’nın devlet başkanlığını yaptı. Devlet başkanlığı yaptığı zamanda Cumhur Başkanlığı ve Başbakanlık makamlarını birleştirerek ”Führer” ünvanıyla devletini yönetti. Führer lider demektir eğer Almanca karşılığı olarak bakarsak rehber,yol gösterici vb gibi anlamlara gelmektedir.

Adolf Hitler insanların kolayca ilgisini çekebiliyor ve onları rahatlıkla ikna edebiliyordu. Ani hareketleriyle, vücut diliyle seçtiği kelimeler ve tavırlarıyla insanları etkiliyor ve ikna edebiliyordu. Adolf Hitler başta ”Alman İşçi Partisi”ne üye oldu. Bir süre sonra yeteneğini konuşturdu kısa sürede parti büyük ilgi gördü. Sonra partinin kıyafetlerini ve simgesini oluşturdu. Partinin adını ”Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” olarak değiştirdi. Daha sonra parti başkanı Hitler’e bir şekilde ihanet etti. Hitler partiden ayrılıp kendi partisini kuracaktı fakat parti başkanlığını ona bırakması üzerinde Hitler partiden ayrılmadı ve tüm yetkiyi kendi üzerine aldı.
Parti en büyük çağını yaşarken bir süre sonra genel vali tarafından partinin toplantıları yasaklandı. Hitler sonra merkezi hükumeti devirmeye yönelik bir girişimde bulundu. Buna sonradan ”Birahane Darbesi” denildi. Birahane Darbesi’nde Nazi parti üyelerinden 16 kişi hayatını yitirdi. Hitler tutuklandı. Ardından bütün Almanya’da Nazi yasağı çıkarıldı, parti kapatıldı. Hitler’in bütün gücünü yitirildiği düşünüldü.

Şubat 1924 mahkeme günü Hitler’in mahkemede yaptığı konuşmayla başta hakim olmakla birlikte herkes bundan etkilendi. Konuşması Alman gazetelerinde baş sayfada yer aldı ve Hitler’in ünü bütün Almanya’ya yayıldı, Hitler’in destekçileri büyük bir artış göstermeye başladı. Fakat Hitler’in genede bir ceza alması gerekiyordu ve işlediği şuçtan 200 Mark Para ve Landsberg hapishanesinde 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı ancak 9 ay bitiminde tahliye hakkı verildi.

Adolf Hitler

Hitler hapis bir haldeydi fakat rahatını yerindeydi. Hapishane’de olduğu süreçte en çok güvendiği kişi olan Hess’e ”Kavgam” adlı kitabının yazıcısı olmasını istedi. (Başta Hitler kitabın adını ”Yalan,korkaklık ve aptallığa karşı 4.5 yıllık savaş diye seçmişti fakat sonra ”Kavgam” olarak değiştirilmiştir.) Aralık 1924′te Lendsberg hapishanesinden tahliye edildi. Yaşamının bir kısmını, dünyaya bakış açısını ve yapacağı siyasi faaliyetleri yazdığı ”Kavgam” adlı kitabını yayımladı.

Hitler tekrar Almanya’nın politik gücünü kazanmaya başladı, 27 Şubat 1927 günü Birahane Darbesi’nin gerçekleştiği Bürger Brau Killer’de Nazi Partisi tekrar açıldı. Halk oylamasında %90 oy oranıyla Hitler başa geçti. Sonradan ünvanını Führer yani lider olarak değiştirdi. Eylül 1935′te Hitler yasal olarak Yahudi ırkına zulmü amaçlayan Nürnberg yasalarını çıkardı. Genç yaştan bu yana Yahudilere karşı bir öfke güden Hitler Kasım 1938′de Almanya Genelinde Yahudilerin ev ve dükkanlarını yakıp yıktırdı. Sonradan bu olaya ”Kırık Cam Gecesi” denildi.

Topraklarını genişletmek ve Büyük Alman İmparatorluğunu kurmak isteyen Adolf Hitler Polonya’yı istila etti. Buna tepki olarak İngiliz ve Fransız devletleri Almanya’ya savaş ilan etti böylelikle 2.Dünya Savaşı başlamış oldu. Almanya hemen hemen bütün Avrupa Ülkerini işgal etti. Ardından Yahudi sorunu ile ilgili son karar ”Nazi Almanya’sı tarafından Yahudi katliamı kararı alındı.”
Yahudiler’in büyük bir kısmı Nazi’ler tarafından katledildi. 30 Nisan 1945 günü savaş yenilgisi hissedilirken Hitler intihar etti…

Toplama kamplarında sayısız Yahudi cesetleri kaldı…
Hitler’in Büyük Alman İmparatorluğu yani bin yıllık imparatorluk yok oldu.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git