Anasayfa » Spor » 2020 Yaz Olimpiyatları

2020 Yaz Olimpiyatları

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen kararla, her dört yılda bir düzenlenen ve uluslararası düzeyde çoklu bir spor turnuvası olan Yaz Olimpiyatları, 1904 yılından bu yana geleneksel olarak gerçekleştiriliyor. Birincilere altın, ikincilere gümüş, üçüncülere ise bronz madalyaların verildiği Yaz Olimpiyatları, tüm dünyadan da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bu olimpiyatlara 4 kez ile en çok ev sahipliği yapan ülke ise Amerika. 2020 Yaz Olimpiyatları adayları arasında yer alan İstanbul, Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin en kalabalık şehri ve Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un ev sahipliği yapması planlanan 2020 Yaz Olimpiyatları Türkiye adaylığı, 2011 yılında, olimpiyat komitesi tarafından açıklanmıştır. Adaylar arasında Türkiye’nin de bulunduğu, resmi olarak Tayyip Erdoğan tarafından açıklandıktan sonra, ülkemiz için son derece önemli olan 2020 Yaz Olimpiyatları adaylığı süreci de başlamış oldu.

2020 Yaz Olimpiyatları

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun üstünün tamamen kapatılacağını belirten Tayyip Erdoğan, ülkemiz için oldukça önemli olan bu adaylık yolunda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti. Türkiye’nin yanı sıra, adaylar arasında İspanya ve Japonya da yer alıyor.  Bu ülkelerin yanı sıra başvuruları iptal edilen ve elenen ülkeler de bulunuyor. Başvurusu iptal edilen İtalya, sporcuları Roma’da ağırlamayı planlıyordu. Elenen adaylar arasında ise Azerbaycan ve Katar gibi ülkeler yer alıyor. IOC tarafından 2012 yılında adaylıktan elenen iki ülkenin de elenmesi ile, geriye kalan 3 ülke arasından Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği yapması bekleniyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git