Anasayfa » Otomobil » 2013 Volkswagen Golf 7

2013 Volkswagen Golf 7

6. nesil Golf olarak bilinen 2008 yılında yenileştirme ve makyaj işlemleriyle satışa sunulan VW Golfler, konfor ve yalıtım gibi başlıklarda büyük farklar yaratmış, bu nedenle de bizleri yeni nesil Golf serisiyle ilgili umut dolu bir beklenti içinde bırakmıştı. İşte şimdi bu bekleyişi sonlandırma zamanı. Çünkü Yeni 2013 Volkswagen Golf 7 karşımızda. İlk kez 2012′ deki Paris Otomobil Fuarında kanlı canlı görme fırsatını bulduğumuz Yeni Golf’ü göğsümüzü gere gere sizlere takdim edebiliriz.

Görüyoruz ki, VW Grubu 2013 Golf VII’ de MQB diye de bilinen Modular Transverse Matrix adlı yeni platformu kullanmış. Bir de sanırım günümüzün en parlak fikri artık en geniş, en konforlu ama en hafif olmak. Bir çok markanın yeni modellerinde karşımıza çıkan bu felsefe, 7. nesil VW Golf’ de de hayata geçirilmiş. Çünkü 0 ( sıfır ) kilometre 2013 model Golfümüz, bir önceki nesil kardeşlerine göre tam 100 kg. daha hafif. Yine aynı felsefenin bir sonucu olarak da, 4255 mm boyuyla eski uzunluktan 56 mm, 1799 mm genişliğiyle eski eninden 13 mm daha fazla… Yüksekliğin 28 mm azalarak 1452 mm ye inmiş olması da, sert ve yıkıcı rüzgarlara göğüs geren, dinamik bir aerodinamik gövde elde edilmesini sağlamış. Daha geniş ve daha konforlu sloganı, aynı şekilde iç mekana da yansımış. Arka koltukların diz mesafesindeki 15 mm genişleme nispeten rahat bir oturuş imkanı sağlarken, ön koltuktaki 31 mm lik ve arkadaki 30 mm lik omuz mesafesi genişlemesi, oturma kalitesinin çok daha iyi olmasına katkı sağlıyor. Ferahlık felsefesinin bir başka yansımasını da bagaj bölgesinde görmek mümkündür. Çünkü yapılan çalışma ile bir önceki 6. nesil Golf’lerde 350 litre ile kısmen sınırlı olan bagaj hacmi, 30 litrelik arttırmayla 380 litrelik kapasiteye çıkartılmış.

Donanım olarak da eski nesil Golf serisiyle farkını ortaya koymaya çalışacak Golf 7, sürüş konforu ve güvenliği açısından standart donanım olarak oldukça yüklü yeteneklerle karşımıza çıkıyor. ESP, XDS ( Elektronik, Dinamik Diferansiyel Kilidi ), DSR ( Dinamik Direksiyon Önerisi ) , İkincil Çarpışma Freni, Yorgunluk Tespit Sistemi, birçok başka markanın yeni modelinde opsiyonel olarak sunulurken Golf 7 de standart olarak bulduğumuz üst segment özellikler. Bunlar yanında isteğe bağlı olarak arttırılabilecek daha kapsamlı donanımlar da aracın potansiyelinde mevcut. Adaptif Hız Sabitleyici, Sürücü Yorgunluk Algılayıcısı, Uyarlanabilen Park Sistemi bu özellikler arasında yer almakta. Golf 7′yi diğer nesillerden farklı kılan bir ayrıcalıklı özellik de bundan önceki hiç bir modelde rastlamadığımız sürücü profili seçim olanağı. İsteğe bağlı olarak kullanıcılar, aralarında Eco, Sport, Normal ve Individual profillerden birini tercih edebilecekler. DSG şanzımanına yeni bir seçenek olan Confort ‘ un eklenmiş olması ve start / stop özelliğinin tüm motorlarda standart donanım olarak sunulması yeni nesil Golf’ un sürüş keyfini, konforunu ve güvenliğini arttırıcı ekstra özellikleri.

2013 Volkswagen Golf 7

Golf 7′nin 1.2 lt lik TSI 85 beygir gücünde 100 km lik ortalama yakıt tüketimi 4.9 litre ve 1.4 litrelik TSI 140 beygir gücünde ortalama yakıt tüketimi 4.8 litre olan iki ayrı benzinli motor seçeneği bulunmakta. Dizel olarak sa 1.6 litrelik TDI 105 beygir gücünde ortalama yakıt tüketimi sadece 3.8 lt ve 2.0 litrelik TDI 150 beygirlik 4.1 ortalama yakıt tüketimli motor seçenekleri mevcut. Gelelim, Golf’ e yönelik ezelden beri yapılan en genel eleştiriye. Eskiden beri Golfler hakkında yapılan en büyük eleştiri, ne kadar nesil değiştirirse değiştirsin, yeni Golf’ ün hep bir önceki nesle çok benzemesi ve tasarımının daima sade olması yönündeydi. Oysa VW yetkilileri ile yaptığımız konuşmalarda, onların hiç de bu fikir de olmadıklarını gördük. Çünkü onlara göre Golf hangi nesilde olursa olsun, yüzlerce metre öteden hangi marka olduğu anlaşılabilecek kadar ikonik ve karakteristik bir araba olmak zorunda. Porsche 911, Range Rover, hiç değişmeyen görüntüleriyle nasıl bir kimlik kartı gibi kişiliklerini nesiller boyu korumayı başarabiliyorlarsa, Golf de bundan sonraki nesillerde de onu Golf yapan karakteristik özelliklerini değiştirmeden o ikonik haliyle taşımaya devam edecek.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git