Anasayfa » İnternet » 2013 DNS Adresleri

2013 DNS Adresleri

2013 yılı için kullanabileceğiniz en hızlı dns adreslerini bu makalemizde bulabilirsiniz. Herkesin bildiği üzere dns adreslerini bir internet sitesine daha hızlı giriş yapmak için veya engellenmiş bir siteye giriş için kullanıyoruz. peki bu dns adreslerini kullanıyoruz ama bu dns adresleri nedir ve ne işe yarar?

Dns adresleri: Basitçe bir tanım yapmak gerekirse var olan internet bağlantımızı farklı server ip’lerinden geçirerek internet hızını arttırmaktır. Çünkü kullandığınız internet bağlantısında standart bir dns hizmeti sunulur. Ancak sunulan bu dns hizmeti sizin internet hızınızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Dns adresleri ne işe yarar?: Dns adreslerini ülkemizde kullanmanın temel amacının başında mahkeme kararıyla engellenmiş bir siteye giriş için kullanmaktır. Ülkemizde kullanılan internet sağlayıcıları size standart bir dns adresi sunar demiştik. İşte bu standart dns adresleri ile engellenmiş olan bir internet sitesine giriş yapamazsınız, bu makalemizde vereceğimiz dns adresleri ülkemiz dışından yayın yapan serverlar olduğundan ülkemizde girişi yasaklanmış olan sitelere rahatça ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir hususu hatırlatmak istiyorum. Bazı yurt dışı yayın yapan internet siteleri Türkiye’den giriş kabul etmemektedir. Bunun gibi internet sitelerine dns adresinizi değiştirip girmeniz mümkün olmayacaktır. Böyle sitelere giriş yapmak için proxy programları kullanmanız gerekir. Proxy programı sizin ip adresinizi değiştirir. Yurt dışı kaynaklı bir ip adresini size vereceği için Türkiye’den girişi kısıtlanan bir internet sitesine bu şekilde giriş yapabilirsiniz.

Dns adresi tanımlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise; bir dns adresini sisteminize tanımlayın ve hemen bir kaç siteye giriş yaparak internet hızınızı test edin. Eğer dns adresi kullanmadan önceki siteye girişiniz daha hızlıysa, tanımlamış olduğunuz dns adresini değiştirin ve daha hızlı bir dns adresi bulana kadar bağlantınızı test edin.

Dns adresinizi değiştirmek Windows XP için: Denetim masasını açın Ağ Bağlantılarına girin. Buradan Yerel Ağ Bağlantısına tıklayın ve Internet Iletişim Kuralları (TCP/Ip) seçeneğini çift tıklayarak açın. Aşağıdaki Dns sunucu adreslerini kullan seçeneğinin kutucuğunu işaretleyip, ilk satır ve ikinci satıra aşağıda vermiş olduğumuz dns adreslerini girin.

2013 DNS Adresleri Windows XP

Dns adresinizi değiştirmek Windows 7 için: Denetim masasını açın Ağ ve Paylaşım Merkezine girin. Buradan Yerel Ağ Bağlantısına tıklayın ve sol altta bulunan Özellikler menüsünü açın. Aşağıdaki Dns sunucu adreslerini kullan seçeneğinin kutucuğunu işaretleyip, ilk satır ve ikinci satıra aşağıda vermiş olduğumuz dns adreslerini girin.

2013 DNS Adresleri Windows 7

2013 yılında kullanabileceğiniz en hızlı 5 dns adresleri:

Google DNS Numaraları

Yukarıda anlatılan şekilde ilk satıra 8.8.8.8 yazın.
Yukarıda anlatılan şekilde ikinci satıra 8.8.4.4 yazın.

Norton DNS Dns Numaraları

Yukarıda anlatılan şekilde ilk satıra 198.153.192.1 yazın.
Yukarıda anlatılan şekilde ikinci satıra 198.153.194.1 yazın.

Uydunet Dns Numaraları

Yukarıda anlatılan şekilde ilk satıra 62.248.80.161 yazın.
Yukarıda anlatılan şekilde ikinci satıra 62.248.80.162 yazın.

Dnsadvantage DNS Numaraları

Yukarıda anlatılan şekilde ilk satıra 156.154.70.1 yazın.
Yukarıda anlatılan şekilde ikinci satıra 156.154.71.1 yazın.

OpenDNS DNS Numaraları

Yukarıda anlatılan şekilde ilk satıra 208.67.222.222 yazın.
Yukarıda anlatılan şekilde ikinci satıra 208.67.220.220 yazın.

Eğer dns adreslerini anlattığımız gibi doğru bir şekilde sisteminize girmişseniz açık olan bütün tarayıcı pencerelerini kapatıp tekrar açtığınızda yeni dns adresinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git